Oferta wydawnicza - Książki
Tytuł: 20 lat Pancerniackiej Przyjaźni. 1991-2011.
Rodzaj książki: 
Opublikowane
Rok wydania: 
2012
Autor: 
(red.) Waldemar Kotula, Jan Sosnowski, Marek Zieliński.
Opis: 

Wiele faktów i postaci składa się na zapis dwóch dekad pancerniackiej przyjaźni, która zrodziła się na początku lat dziewięćdziesiątych w Żaganiu i została zaprezentowana w kraju i za granicą w postaci wystawy tematycznej.

Autorzy albumu rozszerzyli narrację fotograficzną i zaprezentowali wiele innych zdjęć, wspomnień i listów, barwnie pokazujących tworzenie się międzypokoleniowej przyjaźni pomiędzy żołnierzami 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i legendarnej 1 Polskiej Dywizji Pancernej, dowodzonej w latach wojny przez gen. Stanisława Maczka, w ramach procesu przejmowania i kontynuowania tradycji.

Materiały pochodzą z wielu źródeł, ze zbiorów prywatnych i w większości publikowane są po raz pierwszy. Niewątpliwie nadaje to wydawnictwu unikatowy charakter. Obok postaci znanych, barwnie wpisujących się w rzeczywistość społeczno-polityczną ostatnich dwudziestu lat, możemy zobaczyć do tej pory mniej znanych bohaterów procesu przekazywania tradycji niepokonanej dywizji, z której wielu, niestety, odeszło na „wieczną wartę”.

Album przybliża także miejsca związane z dumną tradycją pancerniaków w Europie, we Francji, Belgii i Holandii. Ukazuje wielu przyjaciół dywizji, pozwalając lepiej zrozumieć dziedzictwo i „esprit du corps” pancerniaków. Noty informacyjne, włączone w fotograficzną narrację, czynią przekaz bardziej zrozumiałym dla osób nieznających złożoności procesu, zaś zaproponowany wybór bibliografii być może zachęci do dalszych studiów nad losami pancerniaków w dziele przekazywania dziedzictwa.

Warto podkreślić, iż zespół autorski zamieścił przetłumaczony wstęp otwierający publikację w językach: angielskim, francuskim, niderlandzkim i niemieckim. Wysoki kunszt edytorski zapewniło wydawnictwo „Dekorgraf”, który w znaczący sposób podnosi walory albumu.

Zespół Redakcyjny