Oferta wydawnicza - Książki
Tytuł: Dwudziesty dziewiąty w obiektywie.
Rodzaj książki: 
Opublikowane
Rok wydania: 
2014
Autor: 
Bogdan Aleksander, (red.) Henryk Borecki, Edward Derylak, Marek Kwiatkowski.
Opis: 

70. rocznica powstania pułku to dla „Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 29. Pułku” dobra okazja, by przypomnieć ludzi, którzy tworzyli historię 29. Pułku Piechoty, 29. Zmotoryzowanego Pułku Piechoty, 29. Pułku Czołgów Średnich i 29. Pułku Zmechanizowanego. Począwszy od 6 października 1944 roku – rozpoczęcia w Rzeszowie formowania 29. Pułku Piechoty – do 1992 roku, kiedy 29. Pułk Zmechanizowany rozkazem przełożonych został przeniesiony do garnizonu Świętoszów.

Czarnobiałe fotografie niniejszej książki-albumu zatrzymują w kadrze istotną część życia w koszarach i na poligonach na przestrzeni półwiecza istnienia 29. pułku pod różnymi nazwami i w odmiennych strukturach organizacyjnych. Książka-album jest podzielona na trzy części. Pierwsza – rys historyczny, druga – pogrupowane chronologicznie dekadami zdjęcia z życia pułku, trzecia – historia Stowarzyszenia.

Wiele wysiłku i trudu kosztowało dotarcie do byłych żołnierzy pułku i ich rodzin, wypożyczenie zdjęć i wykonanie ich duplikatów. Dużo czasu poświęciliśmy na przygotowanie opisów zdjęć: by właściwie odczytać stopnie wojskowe (nie zawsze na zdjęciach widoczne), odnaleźć w pamięci niektóre imiona i nazwiska oraz czas zatrzymania w kadrze. Dołożyliśmy wielu starań, by wszystko się zgadzało. Ale czy będzie? – dopiero się okaże, kiedy książka-album trafi do rąk czytelników. Mamy oczywiście świadomość, że nie ustrzegliśmy się pomyłek i błędów (oby ich jak najmniej!); tych, których one dotknęły, jak również ich rodziny i bliskich, serdecznie przepraszamy. Tylko tyle możemy zrobić.

Żywimy nadzieję – jakkolwiek zabrzmi to nieskromnie – że niniejsza książka-album dla wielu będzie źródłem refleksji i wspomnień.


Redakcja