Oferta wydawnicza - Książki
Tytuł: IV. Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka.
Rodzaj książki: 
Opublikowane
Rok wydania: 
2014
Autor: 
chor. Daniel Sienkiewicz
Opis: 

„IV. Sztafeta Pamięci generała broni Tadeusza Buka” realizowana jest w formie zadania publicznego Ministerstwa Obrony Narodowej powierzonego dla Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa”. Organizatorem z ramienia wojska jest Dowódca 34. Brygady Kawalerii Pancernej, płk dypl. Krzysztof Pokropowicz, a ze strony stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa” z Żagania, jego przewodnicząca Urszula Dydo. Patronat nad przebiegiem przedsięwzięcia sprawuje Minister Obrony Narodowej, Tomasz Siemoniak.
...

10 kwietnia 2010 r., nieopodal Smoleńska, miała miejsce katastrofa samolotu prezydenckiego, w której śmierć poniosło wiele wybitnych osób, w tym Dowódca Wojsk Lądowych, generał broni Tadeusz Buk.
Pomysł upamiętnienia postaci Generała zrodził się w sercu podoficera, a całe przedsięwzięcie nazwałem „Sztafeta Pamięci generała broni Tadeusza Buka”. Realizacja memoriału odbywa się cyklicznie, co roku, a przesłanie, jakie ze sobą niesie trafia w serca wielu Polaków. W wyniku moich przemyśleń i spostrzeżeń z każdą edycją nabieramy coraz większego rozmachu. Teraz wiem, że generał Tadeusz Buk nie jest nikomu obcy. Swoim poświęceniem oraz oddaniem dla wojska i Polski zyskał sobie sympatię i uznanie wielu przyjaciół.
Każdego roku sztafeta startuje z miejscowości Spała, gdzie znajduje się grób Generała, a niedaleko stacjonuj 25. Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, w której kilka lat pełnił służbę. Zakończenie odbywa się w Żaganiu, w ramach obchodów święta 34. Brygady Kawalerii Pancernej, gdzie generał stawiał swoje pierwsze kroki oficerskie, by później w latach 2002-2005 dowodzić jednostką i zdobyć pierwszą gwiazdkę generalską.
Sztafeta Pamięci generała broni Tadeusza Buka to bieg żołnierzy i miłośników aktywnego trybu życia w odwiedzanych miejscowościach. Co roku trasa ulega korekcie, dlatego przemierzając nowe miejscowości trafia do nowych środowisk. Prócz biegu realizowanych jest wiele innych przedsięwzięć, tj. spotkania środowiskowe, gdzie na terenie placówek oświatowych odbywają się akademie i uroczyste apele o charakterze patriotycznym. Uczniowie szkół chętnie uczestniczą również w konkursach plastycznych pt. „Generał Tadeusz Buk Dowódcą Wojsk Lądowych”. W ten sposób realizacja projektu jest wspólnym przedsięwzięciem, zarówno wojska, jak i środowiska cywilnego. Sztafeta generała Buka spotyka się z pozytywnym odzewem ze strony władz lokalnych i społeczeństwa, które jednocząc się z tą ideą, chętnie włączają się w organizację, biorąc czynny udział. Minister Obrony Narodowej, Tomasz Siemoniak, w dowód uznania, co roku obejmuje Patronatem Honorowym realizację przedsięwzięcia.
Po latach należy uznać, że razem stworzyliśmy wielkie dzieło, które jest niepowtarzalne. Pomysł przekształca się w czyn i co roku z rozmachem jest kontynuowany. Szczytna idea, jaka nam przyświeca rozwija się, dzięki czemu pamięć o wspaniałym Człowieku, wielkim Żołnierzu, jakim był generał Tadeusz Buk, trwa nadal.
Kolejna, IV. Sztafeta Pamięci generała broni Tadeusza Buka, będzie nieść ze sobą przesłanie i pamięć o naszy Generale. Tym razem odwiedzimy kolejno następujące miejscowości: Spała, Zelów, Szadek, Błaszki, Ostrów Wielkopolski, Sulmierzyce, Jutrosin, Bojanowo, Wschowa, Sława, Nowa Sól i Żagań. Trasa łącznie liczyć będzi blisko 500 kilometrów.
Dowódca, który był nam bardzo bliski, zginął, już go nie ma, ale pamięć i szacunek pozostał i trwa nadal.

chor. Daniel Sienkiewicz