Oferta wydawnicza - Książki
Tytuł: Miodnica-osada pogranicza
Rodzaj książki: 
Opublikowane
Rok wydania: 
2013
Autor: 
Maria Mandziej
Opis: 

To już moje trzecie opracowanie dotyczące Miodnicy. Jestem związana z nią od 1964 roku. Poznaję jej uroki, przeszłość i tajemnice. Lubię historię, bo życie bez wiedzy o swoim regionie i miejscowości jest smutne i mało atrakcyjne. Dlatego staram się robić to, co robię tutaj i teraz. Moim obowiązkiem i przywilejem jest dzielenie się tym, co może być w takiej czy innej formie przydatne innym. Warto i trzeba mówić o miejscu, w którym przyszło nam poznawać świat i cieszyć się jego urokami lub smucić niesprawiedliwościami. Myślę, że w ten sposób ocalam od zapomnienia swoją miejscowość i wszystko to, co jest z nią związane. Przecież my wszyscy, bardziej lub mniej, tworzymy historię. Będąc tutaj łączymy z sobą drogi życia i przeszłych pokoleń i tych, którzy zostaną tutaj, kiedy nie będzie już nas. Ten kawałek świata, bliski mi bardziej niż inne, jest naznaczony wysiłkiem i trudem wszystkich jego mieszkańców. Żyli tu ludzie, których zło przerażało. Jeśli czynili dobro nie mówili nic! To jest historia trudnych relacji międzyludzkich i międzypaństwowych jednej z wielu miejscowości pogranicza polsko-niemieckiego, którą dotknęła degrengolada demograficzna powstała po zmianach granic państwowych po 1945 roku.

Spotykam wielu młodych ludzi, którzy mówią z dumą o swoim euroentuzjazmie. Mieszkają, pracują w innych krajach, znają języki obce. Ale europejskość rozumie się i docenia przede wszystkim w oparciu o swoją tożsamość, budowaną przez miłość i przyjmowanie wartości swojej „małej ojczyzny”. Rozmawiam z tymi, dla których Miodnica stała się miejscem pierwszym i ostatnim; z tymi, którzy przeczuwają, że tutaj już nie wrócą, chociaż do końca nigdy nie wyjechali… . Spotykam także takich, którzy nie chętnie rozmawiają o tym, „co im w duszy gra”. Są przekonani, że omija ich świat i wszystko dobre i złe sunie nieustannie naprzód.

Nie ma dla mnie nic bardziej fascynującego niż rozmowa z kimś, kogo podziwiam i obdarzam autorytetem. Takie spotkanie, możliwość zadania pytań nurtujących mnie od wielu lat, stanowią sens mojej pracy i stają się zawsze ogromnym przeżyciem. Pytam już od ponad 20 lat, natomiast od 4 uczę się trudnej sztuki przekazu zdobytych wiadomości. Mimo kruchości życia i szybko mijającego czasu, trzeba umieć żyć i umieć przekazywać innym swoją wiedzę i mądrość z tego czasu.

Maria Mandziej