Oferta wydawnicza - Książki
Tytuł: Z głębi duszy
Rodzaj książki: 
Opublikowane
Rok wydania: 
2017
Autor: 
Narcyz Bartoszewski-Wnukowski
Opis: 

Narcyz Bartoszewski-Wnukowski (lekarz psychiatra, magister historii) – urodził się w 1930 r. w Gródku Podolskim na Kresach Wschodnich. W kwietniu 1938 r. z matką i rodzeństwem został zesłany przez władze sowieckie do miejscowości Biełyj Kałodiec koło Charkowa. W 1945 r. na „podrobionych papierach” uciekli do Polski i zamieszkali w Gliwicach. Narcyz Bartoszewski-Wnukowski po uzyskaniu wykształcenia historycznego, a następnie medycznego i specjalizacji w zakresie psychiatrii, pracował m.in. w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych w pobliskim Toszku.

W 1978 r. przyszedł czas na awans i pracę w szprotawskim szpitalu. Narcyz Bartoszewski-Wnukowski prowadził poradnię zdrowia psychicznego i poradnię przeciwalkoholową. Szprotawski lekarz od początku 1980 r. był zagorzałym propagatorem i organizatorem Związku Zawodowego „Solidarności”. W szpitalu był szefem związku, a w mieście jego wiceprzewodniczącym. Organizował w zakładach pracy zebrania, opowiadał co to jest „Solidarność”. 16 lipca 1985 roku został w tajemnicy poinformowany przez szprotawskiego milicjanta o leżącym na posterunku milicji rozkazie uwięzienia go, więc w obawie przed represjami, następnego dnia, wczesnym rankiem wraz z rodziną opuścił Polskę uciekając do Niemiec. Po wielu niesamowitych perypetiach i przejściach życiowych oraz urzędowym uznaniu w Niemczech polskiego dyplomu lekarza psychiatry, otrzymał pracę w Dolnej Saksonii na Północy Niemiec, w miejscowości Celle. Na emeryturze jest od 1997 r., czyli od 65 roku życia. – Myślami i sercem jestem cały czas w Polsce – opowiada. – Stale żyję jej dniem codziennym, tęsknię i śnię – lecz „starych drzew się nie przesadza”.

W 13 tomie wspomnień autor komentuje wydarzenia dotyczące współczesnych problemów egzystencjonalnych Polski oraz Świata. Przybliża swoje spojrzenie na choroby bliskich mu osób, a także swoje zdrowie. Powraca myślami do wspomnień z czasów życia na Kresach Wschodnich oraz zsyłki na Syberię. Przywołuje pamięć Ojca zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy oraz bohaterstwo polskich kobiet i matek ratujących swoje dzieci przed śmiercią z rąk ciemiężyciela i oprawcy.

Jan Sosnowski

 

ISBN 978-83-63532-43-7